Figure shows an iron-cored transformer assumed to be 100% efficient. The ratio of the secondary turns to the primary turns is 1:20.A 240 V ac supply is connected to the primary coil and a 6Ω resistor is connected to the secondary coil. What is the current in the primary coil?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.10 A
b
0.14 A
c
2 A
d
40 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The equivalent primary load is R1=N1N22 R2=2012 6=2400ΩCurrent in the primary coil=240R1=2402400=0.1 A