Figure shows a liquid flowing through a tube at the rate of 0.1 m3/s. The tube is branched into two semicircular tubes of cross-sectional area A/3 and 2A/3. The velocity of liquid at Q is (the cross section of the main tube is A = 10−2m2 and vP= 20 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m/s
b
30 m/s
c
35 m/s
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the equation of continuity,Rate = r = A3VP+A−A3VQ⇒VP+2VQ=3rA=3×0.110−2=30 m/sAs VP= 20 m/s, so VQ= 5 m/s.