Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Figure shows a paddle wheel coupled with an agitator submerged in a water tank placed in an ice bath. The thickness of tank walls is 2mm and with thermal conductivity 0.5W/m∘C. The surface area of tank in contact with water is 0.05m2. As the block of mass M attached to wheel goes down agitator rotates. It is found that in steady state block goes down at a constant speed of 0.1m/s and water temperature remain constant at 1°C. Find the mass of block (in kg).  (Take g=10m/s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14.5

b

16.5

c

12.5

d

11.5

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

rate of loss in gravitational  potential energy of block is equal to the rate of heat conduction from water to ice bath as Twater =constant.rate of loss of gravitational P.E. is = Mg vrate of the thermal conduction dθdt=kAT2−T1x=0.5×0.05×12×10−3=12.5 Js.for steady temperature of water           Mg ⁡v=12.5                                              M=12.510×0.1=12.5kg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring