Figure shows a square loop of side 1m and resistance 1 Ω the magnetic field on left side of line PQ has a magnitude B = 1T. The work done in pulling the loop out of the field uniformly in 1s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1J
b
10J
c
0.4J
d
100J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given side of square loop l=1 mTime t=1 s Magnetic field B=1 TElectro motive force induced in loop due to its velocityε=Blv Current i=εR=BlvR∴i=1×1×11=1A Work done in pulling the loop isW=MB1−B2⇒W=niAB1−B2⇒W=1×1×12[1]∴W=1J
Figure shows a square loop of side 1m and resistance 1 Ω the magnetic field on left side of line PQ has a magnitude B = 1T. The work done in pulling the loop out of the field uniformly in 1s is