The figure shows two blocks of mass 2M and M respectively. The coefficient of friction between the block of mass 2M and the horizontal plane is μ. The system is released from rest. Find the velocity of the block of mass M when the block of mass 2M has moved a distance s towards right.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13gs(1−4μ)
b
13gs(1+4μ)
c
23gs(1−4μ)
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the block of mass M, descends down, it loses potential energy, which appears in the form of kinetic energy of the two blocks, besides doing work against friction. Now, if the block of mass 2M moves by a distance s, and its velocity be v, then the distance descended by block of mass M would be s/2 and so its velocity would be v/2.Now, loss in potential energy of the system =Mgs2 …..(i)Work done against friction =2Mμgs ………(ii)Gain in kinetic energy of the two blocks =12(2M)v2+12Mv22 ………(iii)Law of conservation of energy demands that:Mgs2=2Mμgs+Mv2+Mv28gs2=2μgs+98v298v2=gs2(1−4μ)⇒v=49gs(1−4μ)Velocity of mass, M=v2 Required velocity =13gs(1−4μ)
The figure shows two blocks of mass 2M and M respectively. The coefficient of friction between the block of mass 2M and the horizontal plane is μ. The system is released from rest. Find the velocity of the block of mass M when the block of mass 2M has moved a distance s towards right.