In figure, there are two sliders and they can slide on two frictionless parallel wires in uniform magnetic field B, which is present everywhere. The mass of each slider is m, resistance R and initially these are at rest. Now, if one slider is given a velocity v0 = 16 m s-1, what will be the velocity (in ms-1) of other slider after long time? (neglect the self induction)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After long time, from conservation of momentum.mv0=2mv; v=v02=8ms-1