In the figure, a 120 -turn coil of radius 5 cm and resistance 3.6 Ω is wrapped around a long solenoid of 250 turns cm−1 and diameter 4 cm. The axis of the coil and the axis of the solenoid make angle of 30o with each other. The solenoid current drops from 1.5 A to zero in time interval t = 25 ms. Find the total charge that flows through the coil. Take π2≈10.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−3C
b
4×10−3C
c
23×10−3C
d
3×10−3C
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in flux (linked)ΔΦ=120×μ0ni.π21002cos300Charge that flows through coil=ΔΦR,R=3.6Ω