In figure, what is the voltage needed at the source, to maintain 15 V across the load resistance RL , assuming that the series resistance R is 200 Ω and Zener requires a maximum current of 10mA to work satisfactory?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16.5 V
b
18.5 V
c
30 V
d
15 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Load resistance and zener diode are in parallel ∴ Potential drop across Load = 15 V Ohm's law across Load : VZ=ILRL ⇒15 =IL (2000) ⇒IL=7.5mAAs per Kirchhoff's Junction Rule : I=IZ+IL=10+7.5=17.5mAOhm's Law across Series Resistance : VS = IR = (17.5×10-3×200) = 3.5 VHence, Voltage at source = E =VS+ VZ = 3.5 + 15 = 18.5 V