A filament bulb 500W, 100V is to be used in a 230Vmain supply. When a resistance R is connected in series, it works perfectly and the bulb consumes 500W. The value of R is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
230 Ω
b
46 Ω
c
26 Ω
d
13 Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistance of bulb, RB=V2P=(100)2500=20ΩPower of the bulb in the circuit, P=VII=PVB=500100=5 AVR=IR⇒(230-100)=5×R∴ R=26Ω