A film of liquid is formed between two straight parallel wires each of 10 cm long and at separation 0.5 cm . Calculate the work required to increase the separation between the wires by 1mm. Surface tension of liquid is 72 x 10-3 N/m
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
144 x 10-7 J
b
124 x 10-6 J
c
82 x 10-5 J
d
94 x 10-7 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial surface area =2 x 10 x 0.5 cm2=10 cm2=10 x 10-4m2Final surface area =2 x 10 x (0.5+0.1) cm2=12 cm2=12 x 10-4m2∴W=T.∆A=72 x 10-3 x 2 x 10-4J=144 x 10-7 J