Find the amount by which the total energy stored in the capacitor (in μJ) in will increase in the circuit shown in the figure after switch K is closed. Consider all capacitors are of capacitance 3 μF and battery voltage is 10 V.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We can redraw the circuit with K is open and when K is closed as shown in figures below.Initial and final energies stored in capacitors areUi=12CV2⇒Uf=1253CV2Change in stored energy is given asΔU=Uf−Ui=125C3−CV2⇒ΔU=122C3V2=13CV2⇒ΔU=13×3×10−6×102=100μJ