Find the frequency of minimum distance between compression & rarefaction of a wire. If the length of the wire is 1m & velocity of sound in air is 360 m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90 sec–1
b
180s–1
c
120 sec–1
d
360 sec–1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The minimum distance between compression and rarefaction of the wire l=λ2 ∴ Wave length λ=2l Now by v=nλ⇒n=3602×1=180sec−1.