Find the length of a telescope for which it is known that it has an objective lens of focal length 144 cm and an eye piece of focal length 6 cm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.75 m
b
1.38 m
c
1.0 m
d
1.5 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The separation between the objective and the eye piece = Length of the telescope, tube f = f0 + fe Here, f0=144 cm=1.44m, fe=6.0 cm = 0.06 m∴f=1.44+0.06=1.5m