Find the percentage decrease in weight of a body, when taken 16 km below the surface of the earth. Take radius of the earth as 6400 km.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, R = 6400km; x = 16kmThe value of acceleration due to gravity at a depth A g′=g1−xR=g1−166,400=399400g∴ g−g′=g−399400g=1400g=2.5×10−3gIf m is mass of the body, then mg and mg' will be respectively weight of the body on the surface of earth and at a depth of m below the surface of the earth. Then, % decrease in the weight of the body=mg−mg′mg×100=g−g′g×100=2×5×10−3gg×100=0.25%