4. Find the velocity of the ball when the string makes an angle of 60o with vertical. The string length is 2m and mass of the ball is 0.05 kg. Initially at the bottom most point the ball is given a velocity of 10 m/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 m/sec
b
4 m/sec
c
45 m/sec
d
8 m/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have to apply the work energy theorem. Work done by gravity = change in kinetic energy.h=21−Cos60∘=1m12m102−v2=mg×1⇒v2=80⇒v=45m/sec