Find the volume occupied by the water molecules at standard temperature and pressure. Mass of the water is 4.5 kg. Assume that, no intermolecular force is acting between the water molecules.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.6 m3
b
4.5 m3
c
11. 2 litre
d
11.2 m3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the given informationMass of water = 4.5 kg = 4500 gMolar mass of water molecule = 18 gNumber of mole of water=mM=450018=250 moles m = mass of substanceM = molar massWe know from the unitary method that22.4 litre = 1 mole∴ 250 moles = 22.4 x 250 litre= 5600 litreor,5.6m31m3=1000 litre
Find the volume occupied by the water molecules at standard temperature and pressure. Mass of the water is 4.5 kg. Assume that, no intermolecular force is acting between the water molecules.