Fire is caught at height of 125m from the fire brigade. To extinguish the fire, water is coming out from the pipe of cross-section 6.4cm with rate 950 litre/min. Find out minimum velocity of water exiting from fire brigade tank (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m/s
b
10 m/s
c
25 m/s
d
50 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate of flow = Av = same everywhere in pipe⇒v=970×10-3m360s×1π(3.2×10-2)2⇒v=5 m/s.