Five forces F→1,F→2,F→3,F→4 and F→5 are acting on particle of mass 2.0 kg so that it is moving with 4 m/s2 in east direction. If F→1 force is removed, then the acceleration becomes 7 m/s2 in north, then the acceleration of the block if only F→1 is acting will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16m/s2
b
65m/s2
c
260m/s2
d
33m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F→1+F→2+F→3+F→4+F→5=2(4i^) .....(i) and F→2+F→3+F→4+F→5=2(7j^) From (i) and (ii), F→1=8i^−14j^ .......(ii)a→1=F→1m=4i^−7j^⇒ a1=16+49=65m/s2