Five persons A, B, C, D and E are pulling a cart of mass 100 kg on a smooth surface and cart is moving with acceleration 3 m/s2 in east direction. When person A stops pulling, it moves with acceleration 1 m/s2 in the west direction. When person B stops pulling, it moves with acceleration 24 m/s2 in the north direction. The magnitude of acceleration of the cart when only A and B pull the cart keeping their directions same as the old directions, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
26m/s2
b
371m/s2
c
25m/s2
d
30m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When all are pullingF¯net=100×3i^ .......(1)when A stopsF¯net−F¯A=100×1(−i^) .......(2)when B stopsF¯net−F¯B=100×24j^ .......(3)from these three get F¯A+F¯B=(700i^−2400j^)Nhence acceleration of the carta→=F¯A+F¯Bm=(700i^−2400j^)100m/s2a→=(7i^−24j^)m/s2⇒|a→|=72+242=25m/s2