A flash light lamp is marked 3.5 V and 0.28 A . The filament temperature is 4250C. The filament resistance at 00C is 4Ω . Then, the temperature coefficient of resistance of the material of the filament is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.5×10−3/K
b
3.5×10−3/K
c
0.5×10−3/K
d
5×10−3/K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential difference V=3.5 V Current i=0.28 A Temperature t=4250 c Resistance at 0o c (R0) =4 Ω Temperature coefficient of resistance α=? Rt=Vi=3.50.28=12.5Ω ∝ =Rt−R0R0t ⇒12.5−44×425 ⇒8.54×425⇒0.024 ⇒5×10−3/K .
A flash light lamp is marked 3.5 V and 0.28 A . The filament temperature is 4250C. The filament resistance at 00C is 4Ω . Then, the temperature coefficient of resistance of the material of the filament is