A flat circular coil 10 cm radius has 200 turns. The coil is connected to a capacitor of capacity 20 μF. It is placed in a uniform magnetic field which decreases at a rate of 0.01 tesla per second. The charge (in μC) on the capacitor is_________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Q=eC, where e= induced emf=dϕdtQ=dϕdt⋅C=ddt(NAB)C (∴ϕ=NAB)Q=NAdBdtC=200×π×10×10−22(0.01)×20×10−6=1.25×10−6 coulomb =1.25μC
A flat circular coil 10 cm radius has 200 turns. The coil is connected to a capacitor of capacity 20 μF. It is placed in a uniform magnetic field which decreases at a rate of 0.01 tesla per second. The charge (in μC) on the capacitor is_________.