A flat circular coil of radius 0.7cm has 100 loops. It is placed in a magnetic filed of induction 0.3T so that no flux passes through it. It is rotated such that maximum flux passes through it in 0.02s. Then induced emf in the coil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.15V
b
0.73V
c
0.23V
d
4.14V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
r=0.7cm=7×10−3m; N=100 B=0.3T and ϕ1=0Coil is rotated sot that maximum flux passes through the coil in t=2×10−2se=Ndϕdt=Nϕt=BANte=0.3×227×(7×10−3)2×1002×10−2=0.23V