A flood light is covered with a filter that transmits red light. The electric field of the emerging beam is represented by asinusoidal plane wave Ex = 36 sin(1.20×107 z – 3.6×1015 t)V/m. The average intensity of the beam will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.86 W/m2
b
1.72 W/m2
c
3.44 W/m2
d
6.88 W/m2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ex=36sin1.2 x 107Z-3.6 x 1015tVm-1Intensity of the beamI=uavg x C=12ε0E02 x C =12 x 8.8 x 10-12 x (36)2 x 3 x 108I = 1.71 Wm–2