Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A flywheel, in the form of a solid disc, of mass 25 kg has a radius of 0.2 m. It is making 240 rpm. If the torque is due to a force applied tangentially on the rpm of the fly wheel, what is the magnitude of the force to bring it to rest in 20 sec ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.48 N

b

3.14 N

c

1.57 N

d

6.28 N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

I=12 ×  25  ×0.22  kg−m2=0.5  kg−m2α  =  ω0t =  π×24030 ×20  rad/s2=1.256  rad/sec2∴   τ=F     R=I α⇒  F=0.5  ×  1.2560.2   N=3.14N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring