A flywheel having a radius of gyration of 2 m and mass 10 kg rotates at an angular speed of 5 rad s-1 about an axis perpendicular to it through its centre. The kinetic energy of rotation is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500 J
b
2000 J
c
1000 J
d
250 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∴ I=mK2=10(2)2=40 kg-m2Kinetic energy of rotation,KR=12Iω2=12(40)(5)2=500 J