The focal length of the objective and the eyepiece of a telescope are 50cm and 5cm respectively. If the telescope is focussed for distinct vision on a scale distant 2m from its objective, then its magnifying power will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-4
b
-8
c
+8
d
-2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u0=-200 cm ; 1f=1v0-1u0 150=1v0-1-200 v0=2003cm, m0=-200/3200=131fe=1ve-1ue⇒ve=-25 cm ue=-256cm, fe=5cm, me=-25-25/6=6 m=m0me ; m=-13 x 6=-2