The focal length of the objective of a terrestrial telescope is 80 cm and it is adjusted for parallel rays, then its magnifying power is 20. If the focal length of erecting lens is 20 cm, then full length of telescope will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
84 cm
b
100 cm
c
124 cm
d
164 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=fofe⇒80fe=20⇒fe=4cm Hence length of terrestrial telescope =f0+fθ+4f=80+4+4×20=164cm