Focal lengths of the objective and eye piece of an astronomical telescope are 50 cm and 5 cm respectively. The least distance of distinct vision is 25 cm. The telescope is focussed on a distant star for distinct vision. The separation between and eye piece will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
84.34 cm
b
54.17 cm
c
64.28 cm
d
74.40 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the eye piece, 1(−25)−1(−uc)=1+5⇒uc=4.17 cm∴ Separation between objective and eyepiece =V0+uc=(50+4.17)cm =54.17 cm