The focal lengths of the objective and the eye-piece of a compound microscope are 2.0 cm and 3.0 cm respectively. The distance between the objective and the eye-piece is 15.0 cm. The final image formed by the eye-piece is at infinity. The two lenses are thin. The distances in cm of the object and the image produced by the objective measured from the objective lens are respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4 and 12.0
b
2.4 and 15.0
c
2.3 and 12.0
d
2.3 and 3.0
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When final image is formed at infinity then Length of the tube=vo+fo=vo+fo⇒15=vo+3⇒vo=12cmFor objective lens 1f=1vo−1uo⇒1+2=1+12−1uo⇒uo=−2.4cm