In the following arrangement y = 1.0 mm, d= 0.24 mm and D = 1.2 m. The work function of the material of the emitter is 2.2 eV. The stopping potential V needed to stop the photo current will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.9 V
b
0.5 V
c
0.4 V
d
0.1 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As we know in Young's double slit experiment fringe width = separation between two consecutive fringe or dark fringes Energy of light incident on photo plateAccording to Einstein photoelectric equationE = W0 + eV0