A force of 202 is acting on a block of 1kg at 45∘ above the horizontal. Work done by all the forces in 2s is (g= 10ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1600J
b
1400J
c
1200 J
d
1000J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done=F→.S→W=[Fcos45∘i^+(Fsin45∘-mg)j^].(Sxi^+Syj^) here components of force F are , Fx=Fcos45 and Fy=Fsin45; components of displacement S are Sxand Syhere displacement Sx=ut+12axt2Sx=0+12Fxmt2=12×201×4Sy=ut+12ayt2=12×201×4W=[20i^+(20-10)j^].12axt2i^+12ayt2j^W=(20×12×201×4)+(10×12×20×4)Work=800+400Work done=1200J