The force acting on an object varies with the distance travelled by the object as shown in Figure . Work done by the force in moving the object from x = 2 m to x=4 m is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 J
b
6 J
c
8 J
d
2J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done = shaded area =2×43+12(4/3)(2)= 8/3 + 4/3= 12 /3 = 4J