The force on a body executing SHM is 2 N when the displacement is 2 cms if the amplitude of oscillations is 5 cm. What is the total energy associated with the SHM?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25×10−2J
b
125×10−2J
c
12.5×10−2J
d
0.125×10−2J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total EnergyTE of oscillator is TE=12mω2A2, k=mω2 F=kx=mω2x mω2=F/x substitute in TE, TE=12FxA2 Substitute the given values TE=1222×10−2×5×10−22 TE=12×110−2×25×10−4 TE=1250×10-4 TE=0.125 or 12.5×10−2J