A force of constant magnitude F = 10 N acts on a particle moving in a plane such that it is perpendicular to the velocity v→(|v→|=v=5m/s) of the body, and the force is always directed towards a fixed point. Then the angle (in radian) turned by the velocity vector of the particle as it covers a distance S = 10 m is (take : mass of the particle as m = 2 kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since F→⊥V→, particle will move along a circle.∴ F=mv2R and θ=SR⇒ θ=FSmv2=(10)(10)(2)(5)2=2