The force constant of a weightless spring is 16 N/m. A body of mass 2.0 kg suspended from it is pulled downthrough 5 cm and then released. The maximum kinetic energy of the system (spring + body) will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−2J
b
4×10−2J
c
8×10−2J
d
16×10−2J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum K.E. =12kx2 ∴ (K.E.)max=12×(16)×5×10−22 =2×10−2J