A force F acting on an object varies with distance x as shown here. The force is in N and x is in m. The work done by the force in moving the object from x = 0 to x = 6m is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.5 J
b
12.75 J
c
4.5 J
d
9.0 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done = Area of F -x graph =3×2.5+12×(3.5)(3)=7.5+5.25=12.75J