A force of F→=2i^+3j^ acting on a body mass 2kg which was initially at rest. If the displacement produced by the force is 12i^ +8j^ .Then the final velocity of the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done F→.S→ =12mv2-0 = change in kinetic energy2i^+3j^.12i^+8j^ =48 J12mv2=48 , v=43