A force F pushes a block weighing l0 kg against a vertical wall as shown in the Figure. The coefficient of friction between the block and wall is 0.5. The minimum value of F to start the upward motion of block is : (g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500 newton
b
400 newton
c
250 newton
d
can't be determined
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
FBD of blockFrom diagramN=Fcos37∘=F45=4F5To start upward motionFsin37∘=10g+μNTherefore, 35F=100+0.545F