A force F is used to raise a 4-kg mass M from the ground to a height of 5 m. What is the work done by the force F ? (Note : sin600=0.87;cos600=0.50 Ignore friction and the weights of the pulleys)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 J
b
100 J
c
174 J
d
200 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work is the product of force and distance. The easiest way to calculate the work in this pulley problem is to multiply the net force or the weight mg by the distance it is raised; 4kg×10m/s2×5m=200J .
A force F is used to raise a 4-kg mass M from the ground to a height of 5 m. What is the work done by the force F ? (Note : sin600=0.87;cos600=0.50 Ignore friction and the weights of the pulleys)