A force F = (3x + 4) newton displaces an object of mass 10 kg from x = 0 to x = 4m. If the speed of the object at x = 0 is 2ms-1, its speed at x = 4m will be ___m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.46.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by the force isdW=fdxW=∫04 (3x+4)dx =3x22+4x04=40JFrom work energy principle, work done = change in kinetic energy. W=Δk=12mv2−u2 40=12×10×v2−22⇒v=23=3.46ms−1
A force F = (3x + 4) newton displaces an object of mass 10 kg from x = 0 to x = 4m. If the speed of the object at x = 0 is 2ms-1, its speed at x = 4m will be ___m/s