A force given by the relation F = 8t, acts on a body of mass 2 kg, initially at rest. Find the work done by this force on the body during first 2 seconds of its motion.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
64 J
b
zero
c
−64J
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F = ma = 8ta = 8tdvdt=8tdv=8tdt∫0v dv=∫8tdt8t22=4t202V=16ms−1w=ΔK=12×(2)162−0 = 64 J
A force given by the relation F = 8t, acts on a body of mass 2 kg, initially at rest. Find the work done by this force on the body during first 2 seconds of its motion.