A force of magnitude 10 N acts on a body at rest for 3 sec but the body is continued to move on horizontal floor. Velocity of the body at 6 sec is _______ms−1 if mass of the body is 2 kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15
b
5
c
10
d
30
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=u+at=0+Fmtv=102×3=15ms−1as the force acts only for 3 sec after three seconds its velocity will be 15ms−1