A force of 20 N acts on a body of mass 5kg at rest. What is the acceleration of the body? What is its velocity after 5 seconds if the same force acts? After 5 seconds if the force ceases to act then the velocity of the body is……..
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4m/s2 ; 20m/s ; 20 m/s
b
2m/s2 ; 10m/s ; 15 m/s
c
2m/s2 ; 8m/s ; 10 m/s
d
3m/s2 ; 15m/s ; 20 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F=20N, m=5kg, u=0 a=Fm=205=4ms−2V=u+at=0+4×5=20ms−1If the force ceases to act body moves with uniform velocity. 20 ms-1 velocity as the third part of the answer indicates that the body moves with constant velocity.