A force of 100 N is applied on a block of mass 3 kg as shown in the figure. The coefficient of friction between the surface and the block is μ = 13. The acceleration of block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
10 m/s2 upwards
c
10 m/s2 downward
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Normal reaction on the block N = 100 cos 300 = 50 3 N ⇒fmax=μN = 50 N Vertical component of applied force = 100 sin 300 N =50 N Since weight of the block is equal to fmax , net force on the block is zero .