A force of 200 N is applied at one end of a wire of length 2 m and having area of cross-section 10−2 cm2. The other end of the wire is rigidly fixed. If coefficient of linear expansion of the wire α=8×10−6/°C and Young's modulus Y=2.2×1011 N/m2 and its temperature is increased by 5°C, then the increase in the tension of the wire will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.2 N
b
4.4 N
c
2.4 N
d
8.8 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Increase in tension of wire =YAαΔθ=8×10−6×2.2×1011×10−2×10−4×5=8.8 N
A force of 200 N is applied at one end of a wire of length 2 m and having area of cross-section 10−2 cm2. The other end of the wire is rigidly fixed. If coefficient of linear expansion of the wire α=8×10−6/°C and Young's modulus Y=2.2×1011 N/m2 and its temperature is increased by 5°C, then the increase in the tension of the wire will be