A force of 5 N, making an angle θ with the horizontal, acting on an object displaces it by 0.4m along the horizontal direction. If the object gains kinetic energy of 1J, the horizontal component of the force (in N) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done on the body = K.E. gained by the bodyFScosθ=1 ⇒Fcosθ=1s=10.4=2.5N