A force of 5 N, making an angle θ with the horizontal, acting on an object displaces it by 0.4 m along the horizontal direction. If the object gains kinetic energy of 1J, the horizontal component of the force is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 N
b
2.5 N
c
3.5 N
d
4.5 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done on the body = K.E. gained by the bodyFscosθ=1⇒Fcosθ=1s=10.4=2.5N