A force of 1000 N in a particular direction must be applied to a block. For same reason. It is not possible to apply the force in that direction but two forces can be applied to 30o and 45o on either side of it in the same plane containing the given force. If the ratio of magnitude of forces as n The value of n is_______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The resultant of F1 and F2 is in direction of 1000 N force. So, the sum of component of F1 and F2 in perpendicular direction of 1000 N force will be zero.∴ F1sin30∘=F2sin45∘ or F1F2=sin45∘sin30∘=12×12=2∴ n=2