A force of 3.14 N is required to drag a sphere of radius 4 cm with a speed of 5 m/s in a medium in gravity free space. The coefficient of viscosity of the medium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.3×10-5 poise
b
4.3×10-5 poise
c
7.4×10-5 poise
d
2.3×10-5 poise
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F = 6πηrvη = F6πrv = 3.14(6)(3.14)(4)(5×102) =8.3×10-5 poise