A force of 6.4 N stretches a vertical spring by 0.1 m. The mass (in kg) that must be suspended from the spring so that it oscillates with a period of π/4 sec?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F=kx⇒k=6.40.1=64Nm-1 Time Period, T=2πmkTime period of a loaded spring is given by T⇒π4=2πm64⇒m=1kg